iOS 26/27 iPhone 慳電指南:先搵耗電元兇,再決定邊啲功能值得關
3C 產品

iOS 26/27 iPhone 慳電指南:先搵耗電元兇,再決定邊啲功能值得關

圖片:via MacRumors — https://www.macrumors.com/guide/iphone-battery-life-10-tips/
TechLab 編輯部(譯)·

由 Adaptive Power 到背景更新,逐項講清型號限制同代價

MacRumors 整理咗十項 iPhone 慳電設定,不過逐項照閂未必最實際。iOS 26 最有用嘅改動,其實係電池頁面終於識得解釋耗電原因:邊個 app 長期喺背景運作、邊堆通知密密彈、邊段時間因為訊號弱而食電,都可以直接睇到。先搵出問題,再決定犧牲畫面、速度定背景功能,會有效過長期將部機鎖死喺最慳電狀態。

先睇「設定 > 電池」,唔好估邊個 app 食電

iOS 26 嘅「每日使用量」會將今日耗電同過去七日比較,亦會列出 app 同系統活動嘅用電比例。撳入個別 app,仲可以分辨係螢幕使用、背景活動、通知,定流動網絡訊號弱拖高耗電。呢步應該擺喺所有調校之前:如果主因係長時間導航或者睇影片,閂鍵盤觸覺幫助有限;如果某個購物 app 全日喺背景更新,收緊佢先有意思。

iPhone 電池設定入面嘅 Adaptive Power 同低電量模式選項

圖片:Apple

Adaptive Power 最省心,但舊型號未必有

Adaptive Power 只支援 iPhone 15 Pro、15 Pro Max、iPhone 16 系列、iPhone 17 系列同 iPhone Air,路徑係「設定 > 電池 > 電源模式」。Apple 話佢會按近期使用習慣,輕微調低亮度、限制背景活動同調校效能,電量跌到 20% 時亦可自動開低電量模式;相機同開住 Game Mode 嘅遊戲就唔會俾佢限制效能。系統最少要七日學習充電習慣,所以啱啱開咗冇即時反應,唔代表失效。

iPhone 17、17 Pro、17 Pro Max 同 iPhone Air 預設已經開咗 Adaptive Power;iPhone 15 Pro、15 Pro Max 同 iPhone 16 系列預設就係關閉。至於新加入系列嘅型號,最穩陣係入「電源模式」確認個掣。呢個模式適合外出時間唔固定、又唔想逐樣設定嘅人,代價係部分日子亮度同背景活動會稍為收緊。

支援 iOS 26 嘅型號都用得:提早自動開低電量模式

支援 iOS 26 嘅 iPhone 可以喺「捷徑 > 自動化」揀「電池電量」,設定跌穿例如 30% 或 40% 時執行「設定低電量模式」。Apple 官方確認呢類電量觸發可以自動執行。低電量模式會降低亮度、將 ProMotion 上限壓到 60Hz、暫停背景 app 更新、電郵擷取、部分下載同視覺效果,所以開得愈早,順滑度同資料更新速度就愈早受影響。長途外出先用,會合理過每日朝早就開。

iOS 27 加入「Describe a Shortcut」,可以用文字描述想整嘅捷徑,再由 Apple Intelligence 組合步驟。不過截至 2026 年 8 月,iOS 27 仍然係測試版本,正式版要等秋季;呢項功能亦要配合支援 Apple Intelligence 嘅裝置同語言。現階段出街前想整慳電自動化,照用 iOS 26 嘅「電池電量」觸發最穩陣。

螢幕最易慳到電,但亦最容易感受到代價

有 Always-On Display 嘅型號,可以喺「設定 > 螢幕與亮度 > Always-On Display」完全關閉,或者只收起牆紙同通知。系統本身會喺手機反轉、放入口袋、遠離配對 Apple Watch、開咗睡眠專注模式或低電量模式時熄畫面,所以平日耗電未必誇張;但去旅行、長時間離開充電器,完全關掉仍然係直接做法。

ProMotion 型號亦可以喺「設定 > 輔助使用 > 動態效果」開啟「限制格率」,將上限設為 60fps。畫面捲動會冇咁順,換返少量續航;其實低電量模式本身已經會做同一件事,冇必要兩邊重複長期開。OLED iPhone 用深色模式亦可減少深色像素耗電,不過實際差距受亮度同畫面內容影響,唔值得為慳電而逼自己全日睇唔慣嘅介面。

定位、背景更新同通知,逐個 app 收緊就夠

去「設定 > 私隱與保安 > 定位服務」,地圖、交通、天氣等真係靠位置運作嘅 app 可以保留「使用 app 期間」;冇合理用途嘅就改做「永不」或下次再問。唔建議一刀切閂晒定位,否則導航、尋找裝置同其他依賴位置嘅功能都會受影響。背景 app 更新都一樣,喺「設定 > 一般 > 背景 app 更新」逐個處理,實際過全部關晒。

通知會喚醒螢幕,Live Activities 又要持續更新鎖定畫面。叫車、外賣、航班呢類即時資料值得留;遊戲推廣、購物優惠同社交 app 雜訊就可以直接關掉,或者放入通知摘要。專注模式只係將通知延後或靜音,通知本身仍會收到;如果電池頁面指出某個 app 因通知密集而耗電,直接收緊嗰個 app 嘅通知權限先有效。

鍵盤觸覺可以關,但先處理大戶

Apple 明確提醒鍵盤觸覺可能影響續航,路徑係「設定 > 聲音與觸覺回報 > 鍵盤回報 > 觸覺回報」。不過呢項設定通常排喺最後:打字手感係每日都感受到嘅取捨,而背景定位、弱訊號、螢幕長開同高耗電 app 往往先係大戶。出門前先睇電池頁面,配合 Adaptive Power 或較早啟動低電量模式,通常已經夠用;其餘設定按當日行程再加,唔使永久閂晒。


參考來源

本文根據原文及公開資料整理;資料有出入時,以原文及官方資料為準。

分享:WhatsAppThreadsTelegramFacebook